Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Büyütme

Meme Büyütme

Meme büyütme işlemi ameliyat ile yapılmaktadır. Meme büyütme ameliyatsız başarılamaz. Meme dokusu altında oluşturulan boşluğa silikon protez (implant) yerleştirilir. Bu işlem sonucunda memenin hacim kazanarak ve şekil olarak da daha büyük ve estetik hale getirilmesi işlemine Meme Büyütme denir.

Meme büyütme zor bir ameliyat mı?

Meme Büyütme işlemi hastalar için zor bir ameliyat değildir. Meme büyütme ameliyatı yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Hastanın vücut yapısı, deri yapısı, mevcut meme dokusunun miktarı, göğüs kasının yapısı ve gücü, spor alışkanlıkları gibi faktörler değerlendirilip hasta için uygun olan teknik belirlenmelidir.

Meme büyütme ameliyatı için uygun yaş kaçtır?

Meme büyütme ameliyatında en çok karşılaşılan sorulardan biri de meme büyütme ideal yaşının kaç olduğudur. Önerilen meme büyütme yaşı meme dokusunun gelişim evresini tamamladığı 18 yaş ve sonrasıdır. 18 yaş altında kalan hastalarda bir memenin geliştiği diğer memenin gelişmediği (asimetrik meme) vakalarda bu durum hastayı psikolojik olarak etkiliyorsa psikolog görüşü alınarak meme büyütme operasyonu uygulanabilmektedir.

Meme büyütme ameliyatı hangi durumlarda yapılır ?

Küçük veya orta büyüklükte meme yapısına sahip kadınlar, memelerinden birisi diğerine göre gözle görülür derecede küçük veya büyük kişiler, hamilelik sonrası veya yaşa bağlı olarak memeleri küçülmüş ve dolgunluğunu kaybetmemiş kişiler büyütme ameliyatı için uygun adaylardır.

Cerrahi yöntem nasıldır?

Meme protezleri üç farklı giriş yerinden yerleştirilebilir. Meme altı kıvrımlarından yapılan 4-5 cm’lik kesi ile, meme başının çevresindeki koyu renkli bölgenin alt sınırını takip ederek, yarım daire şeklinde yapılan kesi ile ya da koltuk altından yapılan kesi ile protez yerleştirilebilir.

Silikon protezler yapılan kesi yolu ile meme dokusu altına (subglandular), göğüs kası zarı altına (subfasyal) veya göğüs kası altına yerleştirilebilir (submuskular ya da subpektoral). Günümüzde dual plan denilen, bir kısmı kas dokusu altında bir kısmı göğüs dokusu altında olacak şekilde de yerleştirilebilmektedir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası ciltte iz kalır mı?

Meme büyütme ameliyatları çok küçük kesilerle yapılmaktadır. Bu yüzden göze çarpan izler meydana gelmez. Kıvrım bölgesinde uygulandığı için kıvrımla kaynaşır ve hiç göze çarpmaz. Bazı hastalarda meme başı etrafında kesi yaparak uygulanıyor. Bu durumda da renkli bölge ve renksiz bölge sınırında olduğu için göze çarpmazlar. Uygulanan operasyon hangi işlem uygulanırsa uygulansın göze çarpmayacak şekildedir.

Meme büyütme ameliyatı için ne kadar süre gerekmektedir ?

Uygulanacak ameliyat türü ve tekniğe göre meme büyütme ameliyatı ortalama olarak 1,5-2 saat sürmektedir. Meme büyütme işleminin ameliyathane koşullarında uygulanması gerekmektedir.