Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Dikleştirme

Meme uçları meme katlantı çizgisinin üzerindeyse ve karşıya, hafifçe yukarıya doğru bakıyorsa, bu durumda ideal konumdadır. Fakat meme ucunun meme katlantı çizgisi hizasında veya çizginin altında olması memenin sakmış olduğunu gösterir ve bu durum meme görünümünü olumsuz olarak etkiler. Meme dikleştirme yani mastopeksi, sarkmış memelerin tekrar dik bir konuma getirilmesi için yapılan cerrahi işlemdir. Bu ameliyatta meme uçları olması gereken yere taşınır, meme dokusu şekillendirilir ve deri fazlası çıkartılır.

Bazı hastalarda meme doku miktarı yeterli olduğundan bu kişilerde silikon protez kullanmaya gerek kalmadan kendi dokuları kullanılarak işlem yapılması yeterlidir. Memede sarkma ile beraber meme dokusunda eksiklik varsa tedaviye silikon protezle (implant) büyütme eklenmelidir. Eğer sarkma ile birlikte meme dokularında fazlalık varsa meme küçültme ameliyatı yapılmalıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatları

Hasta ameliyat yapıldığı gün içerisinde, genellikle operasyondan 6 saat sonra hastaneden taburcu edilebilmektedir. Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında uygulanmakta ve ortalama 2-3 saat sürmektedir. Dikişler deri altından uygulandığından dikiş alma işlemi gerçekleştirilmemektedir. İyileşme süresi, yapılan operasyona bağlı olmakla beraber meme büyütme veya meme küçültme ile beraber yapılmadıysa, kısa olduğundan rutin hayatınıza dönüşünüz daha kolay olmaktadır.