Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

YARASA KOL NEDİR? NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Vücudumuzda elastik bir cilt için gerekli iki protein olan kollajen ve elastin zamanla azalır. Bu azalma tüm vücut derisinde olduğu gibi kollarda da gevşeme ve sarkmaya neden olur. Ayrıca yer çekimi etkisiyle de kollarımızı çevreleyen cildimiz aşağıya doğru çekilir. Kilo alıp vermedeki dalgalanma (özellikle hızlı alınan ve verilen kilolar) kol derisindeki sarkma ve gevşemeyi şiddetlendirir.

Tüm bu nedenlere bağlı gelişen kollardaki sarkmalar halk arasında “yarasa kol” olarak da adlandırılır. Biseps ve triseps kaslarına yönelik yapılan egzersizler bu durumda düzelme sağlayamaz çünkü bu egzersizler gevşemiş deriyi sıkılaştıramazlar. Bazı kişiler bu görüntüden o kadar rahatsız olurlar ki kısa kollu giysilerle kendilerini mahcup hissedip uzun kollu giysiler ve ceketlerle kollarını kamufle etmeye çalışırlar. Aslında uzun kollu kıyafetlere mahkum olmaya hiç gerek yoktur, çünkü bu durumu düzeltmek için yapılabilecek cerrahi operasyonlar mevcuttur.

En popüler yöntem kol germe (brakioplasti) operasyonudur. Sonuçta daha ince ve zarif görünümlü kollara sahip olunabilir. Kol germe operasyonu genel olarak, belirgin kilo dalgalanmaları olan (özellikle mide küçültme operasyonu gibi kilo kaybettiren operasyon geçiren veya kısa sürede önemli miktarda kilo veren) kişilere önerilir.

Kol germe operasyonunda dirsekten koltuk altına uzanan bir kesi hattı olur. Gevşemiş olan deri çıkarılır ve dokular düzgün bir kontür oluşacak şekilde gerilerek birleştirilir. Eğer kollarda yağ doku fazlalığı varsa liposuction ile yağ dokular uzaklaştırılıp aynı seansta kol germe işlemi uygulanır.

Bazı durumlarda sadece liposuction da yeterli olabilir. Örneğin hastanın asıl sorunu kollardaki yağlanma artışı ise ve belirgin deri sarkması yoksa bu tip durumlarda liposuction uygun seçenektir.