Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Boyun Ve Gıdı Estetiği

Yüz ve ellerimizde olduğu gibi boynumuz da ne yazık ki yaşımızı ele veren bölgelerimizdendir. Boyunda en belirgin yaşlanma belirtileri ciltte gevşeme ve sarkma, gıdı bölgesinde yağlanma, boyun kaslarının gevşemesine bağlı dikey bantların oluşumu ve boyun açısının kaybolmasıdır. Çoğunlukla yüz ve boyun germe birlikte uygulansa da bazen yüzde belirgin bir yaşlanma belirtisi olmadan boyunda ciddi şekilde sarkma olabiliyor. O zaman sadece boyun germe ameliyatı yeterli oluyor.

 

Boyun ve gıdı bölgesi estetiği için hangi işlemler yapılıyor?

  • Boyun germe: Sadece boyun germe işlemi yapılacaksa kulak memesi ön tarafından başlayan ve kulak arkası, saçlı deri içine uzanan bir kesi yapmak gerekir. Boyun bölgesindeki deri kaldırılır, deri altındaki derin doku ve mimik kaslarını içeren SMAS tabakası ortaya çıkar. Deri ile birlikte sarkan bu tabakayı da hastanın ihtiyacına uygun tekniklerle germek ve şekillendirmek gerekir. Eğer boyunda ayrıca yağlanma da varsa eş zamanlı liposuction yapmak da gerekir. Bazı hastalarda boyun orta hatta dikey bantlar, kas gevşekliği varsa bu durum hindi boynu görünümüne sebep olur. Bu tip durumlarda çene altından kesi yapılıp bu kaslara müdehale edilir ve boyun hattı belirginleşitirilmiş olur.
  • Vaser liposuction: Genellikle cilt sarkması olmayan, genç hastalarda boyun bölgesine liposuction yaparak boyun hattını belirginleştirmek mümkün olabiliyor. Hatta boyun bölgesinden alınan yağ doku ile yüz bölgesi (çene, yanaklar,ağız kenarları…) şekillendirilebiliyor.
  • Boyun için ip ile askı yöntemleri: Ciltte fazla sarkması olmayan, cilt elastikiyeti sağlam olan kişilerde uygulanabilen bir yöntem de ip yardımı ile askılamadır. İz istemeyen ve minimal cerrahi işlem isteyen hastalar için uygun bir yöntemdir. Eğer boyun bölgesinde yağlanma mevcutsa liposuction veya çene ucu geriliği varsa çene protezi ile kombine edilebilir.

 

Bu işlemlerden sonra nelere dikkat etmek gerekir?

Özellikle boyun germe ve liposuction sonrası 2 hafta korse kullanımı ödemi baskılar ve iyileşmeye katkıda bulunur. Cildin hızlı toparlaması için sonraki 1-2 ay boyun masajı önerilir. Diğer yüz bölgesi ameliyatlarında olduğu gibi kişinin en az 3 ay direk güneşten korunması gerekir.

 

Yapılan boyun estetik ameliyatlarının sonucu kalıcı mıdır?

 

Yer çekimi etkisi ve yaşlanma süreci devam edeceği için ameliyat edilmiş alanlarda da zamanla bir miktar gevşeme ve sarkma olur. Fakat bu durum hiçbir zaman ameliyat öncesi haline dönmez. Yapılan işleme, kişinin cilt kalitesine göre kalıcılık süresi değişir. Özellikle yağlı ve kalın cilt yapısı olanlarda etki biraz daha kısa sürer.