Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Karın Germe (Abdominoplasti)

Doğum sonrasında ve bazen de kilo alıp vermeler sonucunda karın bölgesinde ortaya çıkan sarkmalar hastaları rahatsız edebilmektedir.

Bu durumda karın germe ameliyatı ile hastalar eski görünümlerine kavuşabilmektedirler. Bu ameliyat için genellikle bayanlar başvursalar da zaman zaman benzer şikâyetlerle erkek hastalarda da bu girişimleri gerektirecek deformiteler ortaya çıkabilmektedir.

Karın Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?

Karın germe operasyonu, genel anestezi altında uyguladığımız bir ameliyattır. Özellikle her iki kalça kemiğini, alttan sezaryen kesi adı verdiğimiz kesiyle birleştiren bir kesi bulunur. Bu kesiden karın cildi dokusu, cilt altı dokularla beraber kaldırılır. Gerekli germe işlemi tamamlandıktan sonra, fazla cilt ve cilt altı dokuları ortamdan uzaklaştırılır ve bir dikiş yöntemiyle ameliyat sonlandırılır.

Ameliyat sırasında cilt altında kanama ya da herhangi bir sıvı toplanması olmaması için diren adını verdiğimiz minik hortumlar yardımıyla da o sıvılar ortamdan uzaklaştırılır.

Kısmi Karın Germe (Mini Abdominoplasti)

Göbek seviyesinin aşağısında kalan kısımda deri sarkması veya bombeleşme varsa daha kısa bir kesi ile göbeğin altında kalan karın derisi kaldırılır. Karın kasları sıkılaştırılır ve fazla deri çıkartılır.

Mini Karın Germe ameliyatı genel anestezi altında ve ameliyathane koşullarında yapılır. Ameliyat süresi ortalama olarak 1,5 saattir. Ameliyattan 5 gün sonra iş hayatınıza tekrar dönebilirsiniz.

Karın Germe Operasyonu Geçirmiş Hastaların, Ameliyat Sonrası Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

Karın germe operasyonu geçirmiş hastalarda, ameliyat sonrası erken dönem çok önemlidir. Eğer bu dönemde normal fiziksel aktiviteye hızlı bir dönüş söz konusu olursa, hastalarda yara yeri ayrılmaları gibi önemli problemler ortaya çıkabilir.

Bu nedenle hastaların özellikle yürürken çok dik olmamaları, hafif öne bükük olarak yürümeleri önemlidir. Buna ek olarak ayaklarının altına bir yükselti koyarak, karın için kesi hattındaki gerginliğin azaltılması da hasta için büyük kolaylık sağlayacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Gebelik

Hamileler genellikle hamileliğinden önceki kısa zaman içerisinde karın germe ameliyatı olduğunu belirterek gebeliğinin risk taşıyıp taşımadığını ve kürtaj gerektirme durumunu sorgulamaktadırlar. Bu durum gebeler için risk taşımamaktadır.

Doğumdan Sonra Karın Germe Ameliyatı

Ameliyat öncesinde gebelik sonucu aldığınız kiloları vererek karın kaslarının tekrar eski haline dönmesini beklemeniz gerekmektedir. Bu süre 1 veya 1,5 yıl arasında değişmektedir.