Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Üst Göz Kapağı Ameliyatı

Mutluluğumuzu, hüznümüzü, şaşkınlığımızı kısaca tüm hislerimizi yansıtan gözlerimiz ne yazık ki yüzümüzün yaştan, yer çekiminden, güneş hasarından en hızlı etkilenen bölgesidir. İlerleyen yaşla beraber üst göz kapaklarında yığılmalar, alt göz kapaklarında ise torbalanmalar olur. Ayrıca gözaltı morlukları, çökmeler ve göz kenarı kırışıklıkları olarak bilinen kaz ayaklarının oluşumu da yaşla beraber gelişen değişiklikler arasındadır. Oluşan bu değişiklikler kişiye yorgun, uykulu, mutsuz bir ifade verirken üst kapaklardaki yığılma hastanın gözünü açmasını da zorlaştırır. Göz kapağı estetik ameliyatı ile bu problem çözülebilmekte daha dinç, enerjik ve mutlu bakışlar elde edilebilmektedir.

Göz kapağı ameliyatında yapılan işlem nedir?

Ameliyathane ortamında gerçekleştirilen göz çevresi ameliyatları hastaya yapılacak operasyona bağlı olarak lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılmaktadır. Üst göz kapağı ameliyatı sırasında fazla deri eliptik olarak çıkarılır, gerekirse fazla kas ve yağ dokular da çıkarılır. Göz etrafında çöküklük varsa yağ enjeksiyonu ile dolgunlaştırma yapılabilir. Kaşlarda bir düşüklük söz konusu ise kaş kenarları kaldırılır. Kaşlar dikkate alınmazsa, üst göz kapağında yapılan işlem yeterli olmayabilir. Alt göz kapağında kesiler kirpik altından veya kapak içinden yapılır. Amaç oluşan torbalanmaları düzeltmek, bozulmuş yanak ve alt göz kapağı ilişkisini düzeltmektir.

 

Ameliyat ağrılı mıdır?

Üst göz kapağı ameliyatı lokal anestezi altında yapılacaksa ilk anda uygulanacak enjeksiyona bağlı hafif bir ağrı olur ama işlem sırasında herhangi bir ağrı yaşanmaz. Üst ve alt göz kapağı birlikte yapılacaksa genellikle sedasyon (hafif anestezi) veya genel anestezi altında uygulanır. Bu durumda konforlu ve ağrısız bir ameliyat süreci sağlanmış olur.
Ameliyat sonrasında da ağrı kesicilerle kontrol altına alınabilen hafif bir sızı olabilir.

 

Ameliyat sonrası ne zaman işe dönebilirim?

Bu süreç yapılan işleme ve kişiye göre değişmekle beraber bir veya iki haftalık bir süreçtir.

 

Ameliyatın etkisi ne kadar sürer, kalıcı mıdır?

Göz kapağı ameliyatlarının sonucu kalıcıdır. Yaşla birlikte, yıllar içerisinde bir miktar değişiklik olacaktır ama sağlıklı beslenme, sigara içmeme, güneşten korunma ile ameliyatın sonuçlarının daha uzun süre kalıcılığı sağlanmış olur.

 

Bu ameliyat ile iz kalıcı mıdır?

Ameliyat planı izi en aza indirmek için dikkatlice yapılır. Üst göz kapağındaki kesi hattı kapağın doğal katlanma bölgesine denk getirilirken, alt göz kapağında ise kirpiklerin hemen altına denk gelecek şekilde uygulanır.

 

Göz kapağı estetiği başka yüz gençleştirme işlemleri ile kombine edilebilir mi?

Evet. Yüz germe, kaş kaldırma, yüze yağ enjeksiyonları, dolgu gibi yüz gençleştirme işlemleri ile kombine edilebilir.