Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı ile burun küçültme, burun büyültme, burun ucu veya kemeri şekli değişikliği, burun deliklerinizin genişliği daraltılabilir, burnunuzla üst dudağınız arasında bulunan alan azaltılıp arttırılabilir. Doğumsal veya yaralanmaya bağlı şekil bozukluklarında ve burundan nefes alma sorunlarında tedavi edici yöntem burun estetiği (rhinoplasty) ameliyatıdır.

Burun estetiği ameliyatı riskli midir?

Burun estetiği ameliyatı, burun içinde gerçekleştirilen bir ameliyat işlemi olduğundan, ameliyat izi görünmez. Burun estetiği gerçekleştirilmeden önce anesteziye uygunluğunu belirlemek için ameliyat öncesinde yapılması gereken belirli tahliller bulunmaktadır. Riskli bir durum söz konusu olduğunda hastaya durum izah edilir ve ameliyat iptal edilmesi yönünde hasta bilgilendirilir.

Burun estetiği ameliyatından sonraki durumlar

Burun estetiği ameliyatı gerçekleştirildikten ilk 24 saat süre içerisinde yüzde şişme hissi olacaktır. Takibinde burun ağrısı veya baş ağrısı ile karşılaşabilirsiniz. Herhangi bir müdahale edilmesi gereken rahatsızlığınız var ise işlemi gerçekleştiren cerrah tarafından reçeteli ilaç yazılır ve rahatsızlık duyduğunuz şikayetleriniz kontrol altına alınır. Gözlerinizin etrafında oluşan morluk ve şişlikler 2 – 3 gün içerisinde en belirgin halinde olup fark edeceksiniz. Soğuk uygulayarak bu şişliği azaltabilirsiniz. Bu sayede kendinizi biraz daha iyi hissedebilirsiniz. Şişlik ve morluklar ilk hafta sonuna doğru yavaş yavaş iyileşecektir. Ameliyat sırasında burnunuza yerleştirilen küçük bir tampon bulunmaktadır. Bu tampon sizin rahat nefes alışınızı sağlayacaktır. Buruna yerleştirilen tampon ortalama olarak ameliyattan 3 gün sonra alınacaktır.

Burun estetiği ameliyatı sonrası normale dönme süreci

Burun estetiği ameliyatı gerçekleştirilen kişilerin çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra rutin hayatlarına dönebilirler. Günlük yaşamınıza tam anlamıyla dönmenizden önce birkaç hafta geçmesi gerekmektedir.