Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Rinoplasti (Burun Estetiği)

Burun estetiği ameliyatı nedir?

Burnumuz kişiliğimizi yansıtan, ırksal özelliklerimizi barındıran, yüzümüzün ortasında ve en çıkıntılı yapısıdır. Bu kadar dikkat çektiği için de ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyatlardan biri rinoplastidir. Burun estetiğinde görünüm ne kadar önemliyse fonksiyon da bir o kadar önem arz eder. Kişinin burnunun görünümü güzel fakat nefes alma sorunları devam ediyorsa istenilen bir sonuç elde edilmemiş demektir.

Burun estetiğinde bir diğer önemli konu ise burnun yüz ile olan uyumudur. Burnu değerlendirirken bütünsel yaklaşmak önemlidir. Alın, yanaklar, dudaklar ve çene başta olmak üzere tüm yüz ile birlikte değerlendirmek gerekir.

 

Burun estetiği ameliyatında neler yapılır?

Burun estetiği ameliyatı ile burun küçültme, burun büyütme, burun ucu veya burun kemerinde şekil değişikliği, burun deliklerinin genişliğinde daraltma yapılabilir. Doğumsal veya yaralanmaya bağlı şekil bozukluklarında ve burundan nefes alma sorunlarında tedavi edici yöntem burun estetiği (rhinoplasty) ameliyatıdır.

 

Rinoplasti ameliyatının sonucu ömür boyu kalıcı mıdır?

Yapılan ameliyatın sonucu kalıcıdır fakat çevresel faktörlerle, yer çekimiyle ve yaşlanma etkileriyle değişiklik kaçınılmazdır. Ameliyat olmayan bir kişinin burun kıkırdakları nasıl büyüyorsa, burun ucu düşebiliyorsa veya burun derisi kalınlaşıyorsa rinoplasti olan kişide de bu değişiklikler olabilir. Ancak hiçbir zaman ameliyat öncesi haline geri dönmez.

 

Burun estetiği ameliyatı riskli midir?

Burun estetiği ameliyatı, burun içinde gerçekleştirilen bir ameliyat işlemi olduğundan, ameliyat izi görünmez. Burun estetiği gerçekleştirilmeden önce anesteziye uygunluğunu belirlemek için ameliyat öncesinde yapılması gereken belirli tahliller bulunmaktadır. Riskli bir durum söz konusu olduğunda hastaya durum izah edilir ve ameliyat iptal edilmesi yönünde hasta bilgilendirilir.

 

Rinoplasti operasyonun sonucu ne zaman görülebilir?

Operasyonun bazı estetik faydaları iyileşme peryodunun ilk fazının tamamlanmasından sonra (yaklaşık 2. Haftada) görülmeye başlar. Nihai sonuçlar ise bir yıl veya daha geç dönemde elde edilir. Çünkü en ufak şişlik bile görüntüyü etkileyeceği için, son görünüm için her bir noktanın düzelmesi gerekir.

 

 

Burun estetiği ameliyatı için belli bir yaş sınırı var mıdır?

Her estetik ameliyatta olduğu gibi rinoplasti operasyonu da 18 yaşını doldurmuş kişilere uygulanır.

 

Burun estetiği ameliyatından sonraki durumlar

Burun estetiği ameliyatı gerçekleştirildikten ilk 24 saat süre içerisinde yüzde şişme hissi olacaktır. Takibinde burun ağrısı veya baş ağrısı ile karşılaşabilirsiniz. Gözlerinizin etrafında oluşan morluk ve şişlikler 2 – 3 gün içerisinde en belirgin halinde olur. Soğuk uygulayarak bu şişliği azaltabilirsiniz. Bu sayede kendinizi biraz daha iyi hissedersiniz. Şişlik ve morluklar ilk hafta sonuna doğru yavaş yavaş iyileşecektir. Ameliyat sırasında burnunuza yerleştirilen küçük bir tampon bulunmaktadır. Bu tampon sizin rahat nefes alışınızı sağlayacaktır. Buruna yerleştirilen tampon ortalama olarak ameliyattan 3 gün sonra alınacaktır. Burun üzerindeki alçı ise 7-10 gün sonrasında çıkartılır.

 

Burun estetiği ameliyatı sonrası normale dönme süreci

Burun estetiği ameliyatı gerçekleştirilen kişilerin çoğu iki gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra rutin hayatlarına dönebilirler. Günlük yaşamınıza tam anlamıyla dönmenizden önce birkaç hafta geçmesi gerekmektedir.

 

Ne zaman gözlük kullanılabilir?

Ameliyattan en erken 2 ay sonra dereceli gözlük veya güneş gözlüğü kullanılabilir.gerekmektedir.