Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Çene Estetiği (Mentoplasti)

Yüzün görünümünün oluşmasında büyük oranda pay sahibi olan çene ve dudak yüz görünümünü büyük ölçüde etkilemektedir. Profil görüntüsünde çene boyutunun normal ölçüsünden büyük veya küçük olması halinde ileri veya geri konumda olması uyumu bozmaktadır. Bu yüzden de estetik görüntüyü olumsuz şekilde etkilemektedir.

Çene ucunun normal halinden daha uzun veya önde olduğu durumda alt dudak iç yüzünden işlem yapılarak fazla kemik kısmının tıraşlanma işlemine çene küçültme ameliyatı denir.

Çene ucunu dolgu ile büyütmek mümkün olsa da bu geçici bir yöntemdir ve genelde çene ucu için kalıcı bir uygulamadan çekinen, sonucu ile ilgili kuşkuları olan kişilerde geçici bir test dönemi için kullanılabilir. Vücuttan liposuction yoluyla alınan yağ dokusunun enjeksiyonu ile çene ucunun büyütülmesi ve şekillendirilmesi mümkün olsa da sonuçları çok öngörülebilir değildir. Çene ucu protezleri ile yapılan büyütme ise kalıcı bir yöntemdir. Ağız içinden veya çene altından yapılan kesiyle işlem yapılır. Çene kemiği üzerine uygun ebatta silikon veya medpor çene protezi yerleştirilerek işlem tamamlanır.