Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kepçe kulak çocukluk çağında sevimli görünse de psikolojik açıdan çocukları zorlayan anatomik bir bozukluktur. Kepçe kulak oluşumuna neden olan 3 ana anatomik sorun vardır. Bunlar kulak katlantısının gelişmemiş olması, kepçe çukurunun derin olması ve kulak kepçesinin tümüyle kafa tabanından açık durmasıdır. Bu bozukluklar her hastada farklı şiddette olabilir. Ameliyat bu deformiteleri düzeltmeye yöneliktir.

Çocuk gelişim döneminde kendi vücudunu algılaması, diğer insanlarla kendi vücutlarını karşılaştırması ve bu sorunun çocuğun kişiliğinde kalıcı sorun yaratması 6-7 yaşlarında olur. Bu aynı zamanda çocuğun okula başlayarak geniş bir sosyal ortama katıldığı ve dış uyarılara daha açık olduğu bir dönemdir. Kulak gelişiminin büyük kısmi (%80) 5-6 yaşa kadar tamamlandığından kepçe kulak deformitesinin bu yaşlarda ameliyatla düzeltilmesi önerilir.

Çocuklarda genel anestezi, erişkinlerde lokal anestezi altında ameliyat yapılabilir. Kulak arkasında yapılan bir kesi ile kıkırdak şekillendirilir, kafa tabanından uzaksa yaklaştırılır. Kulak memesi büyükse küçültülebilir.

Kepçe kulak ameliyatının ciddi bir riski yoktur. Fakat çok nadir de olsa yara yeri enfeksiyonu, doku içine kanama sonucu hematom (kan birikimi ya da pıhtı) oluşabilir. Bu sorunlar çoğunlukla pansuman ve ilaç tedavisiyle düzeltilebilir.