Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Küçültme

Farklı sebeplerle normal boyutundan daha büyük ölçülerde olan ve sarkmış bir görüntüye sahip olan meme (makromasti, gigantomasti, meme hipertrofisi) omuzlarda sütyen izleri, meme altlarında pişik, kronik sırt, boyun ve omuz ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklara yol açarken kişinin günlük yaşamını da olumsuz etkilemektedir. Vücuduna göre daha büyük memeye sahip olan kişi hem daha kilolu göründüğü için hem de istediği bedende ve tarzda kıyafetleri giyemediği için mutsuz olur.

Meme küçültme ameliyatında hedef meme boyutunu normal ölçülere indirerek, meme başını uygun konumuna getirmek ve memeye uzun süre formunu koruyacak estetik bir şekil kazandırmaktır. Bu ameliyatta küçültme ve dikleştirme birikte yapılır.

Ameliyat kimlere yapılır?

Büyük memesi olan genç yaştaki hastalar, doğum ve kilo alma sonrası memeleri büyümüş ve sarkmış hastalar veya menopoz sonrası kilo almış ve memeleri büyümüş hastalar meme küçültme ameliyatı için uygun hastalardır. Bu ameliyatı olacak hastalarda büyümenin devam edip etmediği, altta yatan hormonal bir sorun olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır ?

Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve ortalama 3 saat sürer. Meme küçültme ameliyatında çeşitli teknikler kullanılabilir. Genellikle kesi hatları meme başı etrafında ve aşağıya dikey uzanan bir çizgi şeklinde (lolipop tarzı) olurken bazı hastalarda, memenin şekline ve büyüklüğüne göre, meme altına yatay bir kesi hattı daha eklenebilir (ters T veya çapa şeklinde). Eğer hastanın meme yan taraflarında yağlanma artışı varsa o bölgeye de aynı esnada liposuction uygulanabilir.

Meme şekli ve boyutuna nasıl karar veriliyor?

Ameliyat öncesi yapılan muayene, hastanın beklentilerinin ne olduğunu anlamak çok önemlidir. Hastanın isteği baz alınarak doktorun tecrübesi ve seçtiği ameliyat planına göre meme yeni şekline kavuşur.

Meme küçültme ameliyatı ile elde edilen avantajlar nelerdir?

Kişi boyun ve omuz ağrılarından kurtulur, kamburlaşmış duruşu düzelir, daha fazla fiziksel aktiviteye katılabilir, özgüveni artar ve uygun bedende kıyafetler giyebilir.

Ameliyat öncesi yapılması gerekenler nelerdir?

Ameliyat öncesinde meme ultrasonu/mamografi istenir, gerek duyulduğunda genel cerrah tarafından meme muayenesi uygulanarak değerlendirme yapılır.

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi ameliyattan ortalama 3 hafta önce sigarayı kesmek gerekir. Son 1 haftada kanı sulandırabilecek ilaçlardan ve benzeri maddelerden (aspirin, apranaks, voltaren, majezik gibi ağrı kesiciler; ginseng, ginko biloba, co-enzim Q gibi maddeler içeren multivitamin hapları, yeşil çay, keten tohumu, kiraz sapı, domates çekirdeği gibi bitkisel ürünler) uzak durulmalıdır.

 

Ameliyat sonrası süreç nasıldır?

Ameliyattan 4-5 saat sonra hasta ayağa kalkıp yürüyebilir. Genellikle 1 gece hastanede kalınır ve ertesi gün taburcu olunabilir. Ameliyat sonrası kullanım için balensiz sporcu sütyeni önerilir ve özellikle ilk ay kullanılması önemlidir. Ameliyattan sonra 3. gün kontrole gelir ve sonrasında günlük yaşamına kaldığı yerden devam edebilir. İlk 1 ay yürüyüş dışında spor aktivite önerilmezken 6. hafta itibariyle her türlü sporsal aktiviteye başlanabilir. Ameliyat izleri ameliyat işleminden ortalama olarak bir yıl sonrasında ten rengine dönerek son halini alır.

Ameliyattan sonra her yıl meme ultrasonu/mamografi ile takipler yapılır.

 

Meme küçültme ameliyat fiyatları nedir?

 

Meme küçültme ameliyatının maliyetini etkileyebilecek çeşitli değişkenler vardır, bu nedenle fiyat hastadan hastaya değişme eğilimindedir. Dolayısıyla net bir fiyat ancak muayene ve tedaviye karar verilmesi süreci sonrasında netleşecektir.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Meme küçültme ameliyatı riskli bir ameliyat mıdır? Riskleri nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı diğer cerrahi operasyonlarda olduğu gibi belli risklere sahiptir, ancak özellikle tıptaki gelişmeler ile birlikte bu risk oldukça düşük seviyeye inmiştir. Minimum seviyede kanama, enfeksiyon, iyileşme problemleri ve anesteziye ait riskleri bulunur. Ayrıca  geçici morarmalar ,meme uçlarında geçici duyu kaybı gibi riskleri de içerse de bu durumlar sık karşılaşılan durumlar değildir.

Ameliyatsız göğüs küçültme mümkün müdür?

 

Günümüzde meme küçültme ameliyatı ile elde edilen sonuçların kalitesini veya kalıcılığını sağlayabilen cerrahi olmayan göğüs küçültme tedavileri yoktur. Meme boyutunu küçültmek için yapılabilecek özel egzersizler hakkında efsaneler olsa da, bu egzersizler tipik olarak yalnızca göğüs (göğüs) kaslarını tonlamayı amaçlar, göğüs derisini ve aşırı büyük meme boyutuna neden olan yağ dokusunu uzaklaştırmada yetersiz kalır. Egzersiz ve diyet memede bir miktar küçülme sağlasa da yağ doku kaybı ile memenin dolgunluğu azalacağından sarkma oluşacak ve yine arzulanan meme şekli elde edilemeyecek.

Memeler istenilen şekle ne zaman ulaşır?

Genellikle ilk 3-4 hafta memeler daha şiş ve dik durur. Sonrasında şişlik azalmaya başlar, meme dokusu olması gereken pozisyonuna iner ve ortalama 3. ayda daha doğal bir meme görünümü elde edilmiş olur.

 

Ameliyat süt bezlerini ve emzirmeyi etkiler mi?

Yapılan çalışmalara göre meme küçültme ameliyatları emzirmeye engel olmuyor. Eğer kişinin emzirme potansiyeli varsa ameliyat sonrasında da yine süt verebiliyor. Sadece meme hacmi azaldığı için süt miktarında biraz azalma ihtimali olabiliyor.

Ameliyat başarı oranı nedir? Hangi kriterlere bağlıdır?

Meme küçültme ameliyatı memnuniyet oranı yüksek olan bir ameliyattır. Hastalar hem yıllardır taşıdıkları ağırlıktan kurtuldukları hem de vücut proporsiyonuna uygun memelere sahip oldukları için eski hallerini hiç aramazlar. Başarılı bir ameliyat sonucu elde etmede hastanın isteklerini anlamak, vücuduna uygun olacak şekle ve büyüklüğe karar vermek ve cerrahın deneyimi büyük rol oynar.

 

Ameliyat sonrası his kaybı olur mu?

Meme küçültme ameliyatlarından sonra geçici his kaybı olabilmekle beraber genellikle aylar içinde duyu geri döner. Sadece  çok büyük ve sarkık memelerde kalıcı his kaybı olabilir ama bu durum da çok seyrek görülür.

Ameliyat sonrası izler kalıcı mıdır?

Yapılan ameliyatta hem dikleştirme hem de küçültme yapıldığı için meme başı etrafında, aşağısına uzanan dikey hatta ve gerekirse meme altında yatay kesi hatları olur. Bu izler hiçbir zaman tamamen kaybolmaz ama zaman içerisinde gitgide soluklaşıp az belirgin hale gelirler.

Çalışan kişiler ameliyatı ne zaman yaptırmalıdır? Ne kadar süre izin alınmalıdır?

Meme küçültme ameliyatı her mevsim yapılabilir. Yalnızca sıcak dönemlerde kişinin yara bakımını iyi yapması gerekir ki nemlenme ile yara iyileşme problemleri yaşanmasın. Kişi ameliyattan sonra 3. gün kontrole gelir ve sonrasında günlük yaşamına kaldığı yerden devam eder. Genellikle 3 ila 5 gün izin yeterli olur.

 

Meme küçültmede liposuction yönetimi kullanılır mı?

 

Çoğunlukla meme büyüklüğü sarkma ile birlikte olur ve bunun tedavisi meme küçültme ameliyatıdır. Eğer memenin formu iyi fakat büyükse ve bunun yağlanmaya bağlı olduğu düşünülüyorsa sadece liposuction (yağ emme yöntemi) ile göğüsler bir ölçüde küçültülebilir. Fakat bu çok sınırlı vakalarda tercih edilir.

Bazı hastalarda da meme yan taraflarında, sırta uzanan yağlanma artışı olur. Böyle vakalarda da meme küçültme ameliyatı ile yan bölgelere liposuction kombine edilir.

 

Meme küçültme ameliyatı hangi durumlarda önerilmez?

Aşırı sigara kullanımı, kontrol edilemeyen diabet rahatsızlığı olanlarda, ağır kalp yetmezliği veya by-pass ameliyatı geçirenlerde, aşırı obezite durumlarında hastanın genel durumu göz önüne alınarak ameliyat önerilmeyebilir.

 

Meme küçültme ameliyatı için yaş sınırı var mıdır?

 

Meme küçültme ameliyatı her yaşta, emzirmemiş genç hastalarda bile, yapılabilir. Genel olarak 18 yaş altında meme gelişimini tamamlamadığı için ameliyat önerilmez, fakat memelerin kontrolsüz şekilde büyüdüğü bazı genç hastalarda daha erken yaşta ameliyat yapılabilir. Yalnız bu genç hastalara, memeleri henüz tam olarak gelişmediği için, yaşamının ilerleyen döneminde ikinci bir ameliyat gerekebileceği bilgisi verilir.