Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

KARIN GERME (ABDOMİNOPLASTİ) İZİNİ EN AZA NASIL İNDİRİRİZ?

Her cerrahi operasyon için bir kesi gerekir ve bu da iz (skar) oluşumuna yol açar. Bununla beraber izler, yeterli zamanla ve uygun bakımla çevre cilt ile aynı rengi bulacak kadar soluklaşır ve daha az dikkat çekici hale gelirler.

Karın germe, yani abdominoplasti, cerrahisinde her iki kalça kemiği arasında uzanan yatay (horizontal) bir kesi yapmak gerekir ve bu kesi mümkün olduğunca bikini veya çamaşır hattının altında kalacak şekilde planlanır.

Her ne kadar iz oluşumunda genetik faktörlerin önemli etkisi olsa da sigara kullanımı, güneş ışığı, yara bakımı gibi belli faktörler de iz iyileşmesini etkilemektedir. Yani izi en aza indirmek için hastanın da yapabileceği önlemler vardır. Bunları sıralayacak olursak:

  • Kesi hattının güneş ışığından en az 6 ay korunması gerekir. Bunun için ya o bölge giysi ile ya da 30 SPF ve üzeri güneş koruyucu kremler kullanılarak korunabilir. Güneş ışığına en az 20 dakika maruziyet bile izin kızarmasına ve kabarmasına neden olabilmektedir.
  • Özelikle ameliyat sonrası erken dönemde kesi hattının gerilmemesi, ağır aktivitelerden uzak durulması gerekir. Bu nedenle hastaların özellikle yürürken çok dik olmamaları, hafif öne bükük olarak yürümeleri önerilir.
  • İyileşme döneminde kesi hattı temiz tutulmalı, doktorunuzun önerdiği şekilde pansumanlar uygulanmalıdır. Genelde ameliyat sonrası ilk hafta kesi yerine gelmeyecek şekilde yarım duş, sonraki haftalar tam duş yapılması önerilir.
  • Çok sıkı kıyafetler giyilmemesi gerekir. Bu tip kıyafetler kesi hattına sürtünüp buranın tahriş olmasına neden olabilir.
  • Doktorunuz önerdiği zaman, izin olduğu bölgeye ara ara nazikçe masaj yapılabilir. Böylece bu bölgenin yumuşamasına yardımcı olunmuş olur.