Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATININ FAYDALARI NELERDİR?

Meme büyütme ameliyatları plastik cerrahide 2006’dan beri çoğunlukla en sık yapılan işlem olsa da, tüm kadınlar büyük memeleri olmasını istemez. Kişinin bedeni için çok büyük olan memeler fiziksel ağrıya ve konforsuz bir hayata neden olurken kişinin normal günlük aktivitelerini veya egzersizlerini yapmasını bile zorlaştırabilir. Vücut proporsiyonu ile uyumsuz büyüklükte olan memeler bazı kadınlarda benlik saygısında sorunlara dahi neden olabilmektedir. Bu sorunların çözümü için gerekli olan memelerin küçültülüp vücutla orantılı boyutlara getirilmesidir.
Meme küçültme operasyonu ile hem fiziksel hem de psikolojik faydalar elde edilir. Örneğin memelerin ağırlığına bağlı boyun, sırt ve omuzda kronik ağrılar meydana gelir. Ayrıca büyük ve ağır memelerin sütyen ile desteklenmesi zordur ve kişinin cildinde kızarıklıklara, sütyen askı izlerinin oluşumuna neden olur. Bununla beraber büyük memelerin fiziksel aktivite sırasında uygun bir şekilde desteklenmesini sağlamak da zor olduğundan kişinin fiziksel aktivite ve egzersiz yapmasında bile kısıtlamaya neden olacaktır. Operasyon ile kişi hem bu ağrılardan, ciltte oluşan hasarlardan kurtulur, hem de egzersiz yapabilmesi de kolaylaşacağından obeziteden ve obeziteye bağlı oluşabilecek hastalıklardan korunmuş olur.
Vücut orantısına göre büyük olan memeler nedeniyle kişinin kendine uygun elbise, gömlek bile alması güç hale gelir ve alışveriş bir eziyete dönüşebilir. Bu durum kişide psikolojik açıdan da yıkıma neden olabilir. Ameliyat ile bu açıdan ruhsal kazanç da sağlanmış olur.